Efter ett år i Örebro Syrianska och Ettan norra går Kerfala Cissoko vidare till Superettan och Dalkurd FF. Klubbarna lyckades hitta en överenskommelse för Kerfala, som hade 1,5 år kvar på kontraktet, och Syrianska har återigen förmånen att önska en av våra spelare lycka till i en högre division.

Kerfala var professionell ut i fingerspetsarna samtidigt som han alltid hade ett leende på läpparna. Han vågade ställa krav samtidigt som han själv alltid gav 100 % för laget.

Syrianska är glada och stolta som förening att kunna fortsätta vara en förening som leder och utvecklar spelare för högre nivåer. Samtidigt är det viktigt för oss att våra försäljningar leder till investeringar som utvecklar vårt lag och gör det ännu bättre. Vi känner att vi har en stark trupp som kan ta fortsatta steg i Ettan och ge utrymme för våra spelare att ta ännu större plats.

Återigen vill vi önskar Kerfala stort lycka till i fortsättningen.

Tihe Suryoye! ❤️?

Loading

Örebro Syrianska IF
augusti 6, 2022