
Med endast nio omgångar kvar av säsongen beger sig Örebro Syrianska till huvudstaden för att möta IFK Haninge i den 22:a omgången av Ettan Norra. Matchen spelas på Torvalla IP, och för de som inte kan närvara på plats finns den att följa live på Ettan Play. Varje poäng är nu avgörande i slutspurten av serien, och Syrianska siktar på att ta med sig ett positivt resultat hem.
I den senaste matchen, borta mot Sollentuna, stod Syrianska för en stark inledning och tog ledningen. Trots detta slutade matchen med förlust 3–1. Laget tvingades därmed återvända hem utan poäng, men hoppet om att avancera i tabellen lever fortfarande. Med nio omgångar kvar skiljer det åtta poäng upp till tolfteplacerade Enköping, medan avståndet till Gefle på kvalplats är sju poäng. För att säkra kontraktet krävs en stark avslutning på säsongen, och Syrianska har som mål att vinna sex av de återstående nio matcherna. För Örebro Syrianska handlar det om att börja rada upp segrar för att säkra kontraktet och undvika nedflyttning. Laget reser till Stockholm med ambitionen att ta hem alla tre poäng och bygga vidare på vinnarspåret inför de avslutande omgångarna. Tränaren och spelarna är inställda på en tuff match, men med fokus och disciplin kan laget vända den senaste tidens motgångar till framgång. För Syrianska handlar det inte bara om en enskild match – det handlar om hela säsongen och möjligheten att avsluta starkt i serien.
Tankar från Tränarstaben inför matchen:
En tuff förlust mot Sollentuna FK på bortaplan förra helgen satte sordin på stämningen i gruppen under lördagen. Efter att vi analyserat matchen tillsammans så är energin tillbaka på den höga nivå som den ska vara. Vi gör på det stora hela en godkänd match även om vi tenderar att fastna i vissa delar i spelet. Det är även så att vi inte var tillräckligt bra/tydliga i andrabollsspelet. Det leder till att ett mycket spelskickligt Sollentuna FK får alldeles för långa anfall mot oss. Vi behöver fortsätt att göra det vi gör samtidigt som vi ser till att behålla momentum i matcherna längre. Det vi får ta med oss är att vi blir bättre och bättre i spelet med boll. Vi kommer närmare och närmare att skapa fler 100%-iga målchanser i matcherna än vad vi gjort tidigare. Vi hanterar även vårat kollektiva försvarsspel på ett bra vis. Även om Sollentuna har en hel del boll så skapar de inte särskilt många målchanser mot oss. Ett litet steg kvar för oss för att tre poängarna ska börja trilla in. Vi gör allt vi kan i vår träningsmiljö både ledare och spelare för att vi ska lägga de sista pusselbitarna rätt i våra prestationer.
IFK Haninge på bortaplan är precis som de allra flesta matcher i den här serien en tuff utmaning. Ett lag som inledde säsongen riktigt bra och var med i toppen av tabellen. Den senare delen av säsongen har varit tuffare och det lett till en hel del justeringar i deras lagbygge och spelsätt. Just nu ett mycket svårbedömt lag. Ett lag som innehåller ett stort antal individuellt skickliga spelare. Spelare som skulle klara sig bra på en högre nivå om de ville eller fick chansen. För deras delen likt oss handlar det om att sätta relationerna i spelet när det tillkommit nya spelare och för deras del även vissa justeringar på ledarsidan. Vi får nog vänta oss att Haninge kommer vilja styra spelet med sitt passningsspel. Där deras avsikt är att sätta Pa Dibba i bra lägen i motståndarens straffområde. Ofta sker detta via Erkan Zengin som har en fri roll framför motståndarens backlinje.
Läget i truppen:
Jesper och KG borta resten av säsongen. Kwesi och Amer sjuka under veckan, beslut kommer tas inför matchdagen. Jakob är igång i träning efter en tids sjukdom. Vi får se hur hans kropp reagerar den närmaste tiden. På den positiva sida så har vi Sylla som fått svar från MR. Det positiva beskedet är att han går att behandla och han är i spel inom kort.
Återigen en bra träningsvecka där intensiteten och energin är hög. Stämningen är positiv och kravställande i gruppen. Kvaliteten blir bättre och bättre i allt vi gör. Nu gäller det att flytta in dessa prestationer in i matchsituationer. Vi som grupp kommer göra allt vi kan för att återigen få möjlighet att fira vinster med våra fantastiska supportrar igen
Motståndarkoll: IFK Haninge
IFK Haninge har haft en utmanande period på sistone och har inte vunnit på de senaste sju omgångarna. Senast blev det en förlust borta mot formstarka Gefle med 2–0. Laget söker nu efter en vändning inför mötet med Syrianska. Trots den negativa trenden finns det ljusglimtar. Anfallaren Pa Dibba har varit en av lagets främsta målskyttar. Haninge kommer att vara motiverade att prestera på hemmaplan och försöka bryta sin negativa svit.
IFK Haninge – Örebro Syrianska IF
13 september, 13.00 – Ettan Norra
Torvalla IP