
Örebro Syrianska räddade en poäng hemma mot Rågsved efter en dramatisk avslutning i division 2 södra Svealand herr på Mellringe IP under söndagen. Matchen slutade 1–1 (0–0) sedan hemmalaget kvitterat i slutminuterna.
Tillställningen spelades i kraftig vind som påverkade spelet och gjorde det svårt för båda lagen att få kontroll på passningar och inlägg. Trots de svåra förhållandena var det Örebro Syrianska som tog initiativet i den första halvleken och skapade flera målchanser. Hemmalaget hade perioder av bra tryck mot Rågsveds mål, men skärpan i avsluten saknades och lagen gick till pausvila mållösa.
I den andra halvleken jämnade spelet ut sig och Rågsved växte successivt in i matchen. I den 55:e minuten tog gästerna ledningen när Ousman Touray utnyttjade ett läge och gav sitt lag ett viktigt mål.
Efter baklängesmålet försökte Örebro Syrianska flytta fram positionerna och skapa ett större tryck offensivt. Matchbilden blev mer öppen ju längre tiden gick, samtidigt som vinden fortsatte att ställa till problem i uppspelsfasen.
När matchen såg ut att sluta i bortaseger kom kvitteringen. I den 90:e minuten klev Omar Alabed fram och satte 1–1, ett mål som säkrade en poäng för hemmalaget och gav nytt liv åt avslutningen.
Resultatet innebär att Örebro Syrianska nu ligger på tolfte plats i tabellen, medan Rågsved återfinns på tredje plats efter omgången.
Nästa match för Örebro Syrianska spelas hemma mot Karlslund lördagen den 11 april med avspark klockan 13.00 på Mellringe IP.
Örebro Syrianska IF – Rågsved 1-1 (0-0)
5 april, 16.00 – Division 2
Mellringe IP
![]()