
Efter sommaruppehållet är det dags för Ettans återstart. Örebro Syrianska inleder höstsäsongen med en tuff bortamatch mot FC Stockholm på Hammarby IP, med avspark klockan 13.00 nu på lördag. Matchen sänds på ettanplay.se.
Under uppehållet har flera förändringar skett i Örebro Syrianskas trupp. Några spelare har lämnat eller blivit utlånade, samtidigt som Syrianska har förstärkt med sex nya namn: Kwesi Kawawa, Hamse Shagaxle, Hassan Abdi Hassan, Peter Ilia, Florian Yonsian och Charles JR Sampson. Senaste segern kom mot Gefle IF på hemmaplan. I den sista matchen före uppehållet blev det oavgjort mot AFC Eskilstuna på bortaplan. Inför hösten är målsättningen tydlig – Örebro Syrianska siktar uppåt i tabellen.
Tankar från Tränarstaben inför matchen:
Efter tre veckor av träning, en träningsmatch, en cupmatch, några nya spelare in och ett antal ut på lån så är det dags för höstpremiär. Tuffast möjliga start skulle jag vilja säga. FC Stockholm Internazionale har jag tippat som seriesegrare och mitt tips kvarstår. När 30 omgångar summeras så är jag fortfarande övertygad om att det laget som tar direkt avancemanget till Superettan. Ett erfaret och profilstarkt lag med en uttalat skicklig tränare. Vi kommer möta ett 4-4-2 spelande lag som vill komma in på insidan för att göra sina avgörande aktioner därifrån. Otroligt spelskickliga där de vill kontrollera spelet med bollinnehav och på så vis mala ner motståndet. Det blir viktigt att vi som lag sätter vårat försvarsspel och kan skydda farliga ytor på ett bra vis. När vi väl har möjlighet så blir det också viktigt att vi kan behålla bollen och inte bli stressade och göra enkla misstag så att FC Stockholm kan återta bollen för enkelt. Vi kommer behöva acceptera att det blir perioder och ibland längre sådana av försvarsspel. Vi behöver även vara kloka när vi väl får chansen att komma in ytorna på planen som vi har identifierat att FC Stockholm har svårare att försvara sig. En på förhand mycket intressant match ur fler aspekter. Det kommer med stor sannolikhet ta några veckor innan spelet sitter perfekt för oss. Detta utifrån att vi har gjort några stycken justeringar i spelartruppen sedan i våras. Vi har även gjort några mindre förändringar i vårat spelsätt. Lördagen kan ge oss en hint om vart vi befinner oss just nu och sen tar vi det därifrån.
Läget i truppen:
Jesper kör rehab i Norge, Sylla ska göra en MR under augusti. Sannolikt färdigspelat för året. Isac och Jakob trappar upp i träning. Borde vara med fullt ut nästa vecka. Florian väntar fortfarande på inresetillstånd till Sverige. Kalle vilar pga sannolik hjärnskakning. Övriga tillgängliga för spel och redo att skaka storfavoriterna FC Stockholm Internazionale.
Motståndarkollen:
FC Stockholm gick till sommaruppehåll med en toppplacering då man ligger på en tredjeplats, efter en vårsäsong präglad av stabila prestationer och ett välorganiserat försvarsspel. Laget har varit svårslaget under året med endast 3 förluster . Trots vissa poängtapp mot formstarka motståndare har FC Stockholm visat att de är ett lag att räkna med, särskilt defensivt. De har hållit nere siffrorna i många matcher och sällan bjudit på något gratis. Det som däremot saknats i vissa stunder är skärpa i sista tredjedelen, vilket gjort att fler segrar uteblivit. Man har förstärkt lagen inför
höstsäsongen. FC Stockholm vara nära att ta klivet upp till Superettan redan förra säsongen och inför säsongen målades man upp som stora seriefavoriter.
Livesändning av matcher:
Inför den kommande säsongen har Ettanplay.se exklusiva rättigheter att livesända matcherna i Ettan. Det innebär att samtliga matcher under säsongen kommer att sändas via Ettanplay.
Match information:
FC Stockholm Internazionale – Örebro Syrianska IF
2 augusti, 13:00 – Ettan Norra
Hammarby IP