Vi i Örebro Syrianska IF Utvecklings ledarstab har under en tid letat efter just den typ av spelare som kan stärka vår trupp inför hösten, och nu kan vi med glädje meddela att vi hittat precis vad vi sökt. Vi har sökt en spelare med spetskvaliteter runt straffområdet, en målskytt som är dödlig i boxen och beprövad på nivåer som division 4 och högre. Utöver spelarkvaliteterna har vi också velat addera rutin till vår unga trupp, någon som kan bidra med lugn, stabilitet och hjälpa våra talanger att fortsätta utvecklas både på och utanför planen.

Det är därför med stor glädje vi nu kan presentera Zana Can som klar för Örebro Syrianska Utv, i rollen som spelande tränare. Zana är dessutom ett välkänt namn i klubben, då han spelat för Örebro Syrianska tidigare och var en del av det lag som idag spelar i Ettan. Han var med på resan när laget klättrade i serierna och bidrog starkt till klubbens framgångar.
Han passar perfekt in i den profil vi sökt, en pålitlig målskytt med gedigen erfarenhet, som inte bara tillför kvalitet som spelare utan också bidrar med ledarskap och kunskap. Hans erfarenhet, både från högre divisioner och från vår egen klubb, kommer att bli en viktig pusselbit i arbetet med att utbilda och coacha våra unga spelare, samtidigt som han leder dem framåt på planen.

En målskytt, en ledare och en förebild, precis det vi letat efter.

Varmt välkommen tillbaka till Örebro Syrianska, Zana Can!

Loading

Gabriel Ibrahim
juli 11, 2025